Sydbank Pokalen -Varde: FCK øverst på ønskeseddelen
2007-09-27 12:38:14
Foto:

Varde: FCK øverst på ønskeseddelen

Varde trak i dag FC København i Landspokalturneringen. Det bliver ikke meget større i Danmark, vurderer anfører Simon Karkov.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Lodtrækningen til Landspokalturneringens fjerde runde sendte de danske mestre, FC København, på en tur til Jylland. Her venter 2. divisionsholdet Varde, der i går sendte Lolland-Falster Alliancen ud med 7-3.

- Vi havde da en ønskeseddel inden lodtrækning, og der stod FC København øverst. Vi kunne selvfølgelig have været heldige og have trukket Greve, og så have muligheden for at komme en tand videre, men det er nu en gang sjovest at komme til at møde ét af de lidt større hold. Og det bliver jo ikke meget større i Danmark, siger Varde-anfører Simon Karkov til bold.dk.

I 2. division vest har Varde efter otte kampe stadig den første sejr til gode. Karkov erkender da også, at jyderne ikke har mange chancer for at komme videre til kvartfinalerne i Landspokalturneringen.

- Bolden er rund, og alt kan ske. Men den hedder vel 95/5 i deres favør, vurderer Karkov.

Opgøret mod FC København spilles på Varde Stadion 31. oktober.

jesper@bold.dk

Annonce
Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce