International -Æresport på Etihad - Real kan trække fra
2020-07-02 06:00:02
Foto: Getty Images

Æresport på Etihad - Real kan trække fra

Der er en række stor kampe på menuen torsdag, hvor Liverpool skal hyldes af Manchester City, mens Real Madrid kan cementere sin førsteplads.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Liverpool vandt i sidste uge det engelske mesterskab for første gang i 30 år, og torsdag skal de nykårede mestre hædres med en æresport på Etihad Stadium.

Manchester City-manager Pep Guardiola har været ude og forsikre, at City-spillerne vil anerkende Liverpool med en æresport inden storkampen.

Senere torsdag aften har Real Madrid en gylden mulighed for at tage et stort skridt mod guldet i La Liga, da kongeklubben får besøg af Getafe.

En sejr vil sende Zinedine Zidanes tropper fire point foran Barcelona.

Derudover er der 1. division på programmet, da Hvidovre skal forsøge at spille sig op på den rigtige side af nedrykningsstregen, hvilket sker, hvis det bliver til en sejr i udekampen mod Fredericia.

I Tyskland tørner Werder Bremen og Heidenheim sammen i det første af to drabelige opgør om en plads i Bundesligaen til næste sæson.

Torsdagens højdepunkter:

18.30 Fredericia-Hvidovre
19.00 Sheffield United-Tottenham
19.30 Atalanta-Napoli
20.30 Werder Bremen-Heidenheim
21.15 Manchester City-Liverpool
21.45 Roma-Udinese
22.00 Real Madrid-Getafe

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce