

AGF var så tæt på at slå et hul på syv point til FC Midtjylland, men Magnus Jensen ville det anderledes.
I tillægstiden scorede Sønderjyske-stopperen til 1-1, så AGF i stedet må nøjes med at være fem point foran, efter FCM dummede sig mod FCN tidligere på dagen.
AGF’s Rasmus Carstensen er ærgerlig.
- Vi har nogle store chancer for at score til 2-0, som vi ikke fik udnyttet, og så er Sønderjyske gode til at få bolde ind i feltet og gøre det svært for os, og det scorede de så på til sidst, siger Carstensen til TV2 Sport umiddelbart efter kampen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Han påpeger dog også, at Sønderjyske er et godt hold, og Haderslev er det svært sted at spille.
- Men vi skal selvfølgelig lukke kampen. Det havde været fantastisk med tre point, siger Rasmus Carstensen.

Tullberg-panderynker og optimisme i FCK
Ugens Suppe | Afsnit 6FC Midtjylland spiller ikke godt. Sådan lyder vurderingen fra panelet, som runder et transferpres i FCM og en Mike Tullberg, der er blevet mere rolig - og nok også mere bekymret.
Læs mere
AGF
3F Superliga























