2021-03-30 16:04:20

AGF-målmand ophæver og rykker til Sverige

AGF ophæver med målmand Kasper T. Kristensen, som tager til svenske Trelleborg i den næstbedste række.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

AGF sender deres reservemålmand Kasper T. Kristensen til svenske Trelleborg.

Skiftet kommer efter en succesfuld prøvetræning, og AGF har valgt at ophæve kontrakten med målmanden, så han kan rykke til Sverige.

- Kasper har været en værdifuld del af vores målmands-team og en rollemodel internt i truppen og især for de unge spillere. Så vi har virkelig sat pris på ham i truppen.

- Og det er også derfor vi har været indstillet på at lave en løsning, der kommer Kasper i møde og gør, at han kan skifte nu.

Artiklen fortsætter efter billedet

International -AGF-målmand ophæver og rykker til Sverige
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- For vi må også erkende, at der er et stykke vej til spilletid på førsteholdet for Kasper og han skal ud og prøve sig selv af i nye rammer i sin udvikling som målmand, siger adm. direktør i AGF, Jacob Nielsen.

21-årige Kasper T. Kristensen nåede seks kampe for AGF.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce