Lørdag eftermiddag blev sidste kapitel i HB Køges 2021/22-sæson skrevet.
Det sluttede med en vild 4-4 kamp mod Hobro, selvom de ellers var foran 4-1 med tyve minutter igen.
Og selvom Daniel Agger var skuffet efter kampen, så var der alligevel også tid til at gøre status på Køges sæson, hvor de endte øverst i nedrykningsspillet.
- Det er klart efter sådan en kamp, så skal man lige falde lidt ned og have tankerne tilbage. Men generelt set over de sidste mange måneder - og ikke kun i afslutningsspillet, men helt tilbage fra november måned synes jeg, at vi har taget skridt i den rigtige retning.
- Vi har spillet rigtig mange gode kampe. Vi er blevet langt bedre på bolden. Det er selvfølgelig noget, vi skal tage med videre til en ny sæson.
- Ikke at sige, at det ikke kan blive bedre, fordi det skal det, men der er trods alt positive ting, og vi har taget skridt fremad, siger han til Køges egne kanaler.
Agger slutter interviewet af med at sige, at de først og fremmest skal blive bedre til de ting, som de har arbejdet med hele sæsonen.
Se hele interviewet med cheftræneren i videoen øverst i artiklen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

HB Køge
Betinia Liga





























