Xabi Alonso er færdig som cheftræner i Real Madrid.
Det skete mandag aften i kølvandet på Super Cup-skuffelsen mod Barcelona, ligesom holdet er fire point efter ærkerivalen i La Liga.
Nu reagerer Alonso på mandagens afsked med Real Madrid, og det sker i et kortfattet Instagram-opslag.
- Denne professionelle etape er afsluttet, og det er ikke endt, som vi havde ønsket. At træne Real Madrid har været en ære og et ansvar, skriver Alonso og fortsætter:
- Jeg takker klubben, spillerne og frem for alt fansene og madridismen for deres tillid og støtte. Jeg går herfra med respekt, taknemmelighed og stoltheden over at have gjort mit bedste.
Artiklen fortsætter efter billedet

44-årige Xabi Alonso kom til Real Madrid i sommeren 2025 efter en succesfuld tid i Bayer Leverkusen, som han i 2024 vandt Bundesligaen med.
Cheftræneren står noteret for 34 kampe og et pointsnit på 2,24 i Real Madrid.

Danmark får fire hold i Europa
Hattrick | Afsnit 165Callum McCowatt fra Silkeborg IF har vakt opsigt med en voldsom kritik af sin egen klubs ledelse, men direktør Kent Madsen kan ikke genkende udlægningen.
Læs mere
Real Madrid
La Liga





































