2025-12-06 14:15:00

Ancelotti om Neymar: Skylder ingen spillere noget

Carlo Ancelotti vil ikke love nogle spillere en plads på det brasilianske VM-hold. Og det inkluderer naturligvis også Neymar. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

VM nærmer sig så småt. 

Brasilien er som altid en af forhåndsfavoritterne, og i det brasilianske er en af de helt store spørgsmål, om superstjernen Neymar kommer med. 

Neymar har ikke været en del af landsholdet siden 2023. Blandt andet på grund af skader. 

Men kan han få en rolle til sommer? Det er landstræner Carlo Ancelotti blevet spurgt ind til. 

- Hvis vi taler om Neymar, er vi også nødt til at tale om andre spillere. 

- Vi skal tænke på Brasilien – med Neymar eller uden Neymar, med andre spillere eller uden andre spillere. 

Artiklen fortsætter efter billedet

VM -Ancelotti om Neymar: Skylder ingen spillere noget
Foto: Jorge Silva/Reuters/Ritzau Scanpix, Thiago Bernardes/Reuters/Ritzau Scanpix

- Den endelige trup udtager vi efter FIFA-terminen i marts.

-  Jeg forstår udmærket, at der er stor interesse for Neymar, men jeg vil gerne tydeliggøre, at vi er i december, og VM spilles i juni. 

- Jeg udtager holdet, der skal til VM, i maj. Hvis Neymar fortjener at være med, hvis han er i form og bedre end andre, så kommer han med til VM, punktum.

- Jeg skylder ingen noget.

33-årige Neymar står noteret for 128 kampe for det brasilianske landshold. I de opgør er det blevet til 79 mål og 59 oplæg. 

Podcast Cover

Få Braithwaite hjem til Superligaen

Ugens Suppe | Afsnit 3

Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem. 

Læs mere
-52:54

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce