Liga Cup -Andersen dukkede Dolberg i pokalen
2020-01-30 22:57:59
Foto: Getty Images

Andersen dukkede Dolberg i pokalen

Joachim Andersen og Lyon er videre i Coupe de France med 2-1 på udebane over Kasper Dolberg og Nice. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Både Joachim Andersen og Kasper Dolberg startede inde, da Lyon og Nice torsdag dystede om en plads i Coupe de Frances kvartfinaler. 

Og danskerne kom i fokus i kampens indledningen, hvor Andersen med en god forsvarsaktion fik stoppet Dolberg i at bringe værterne foran. 

Kort efter tog Lyon-topscorer Moussa Dembele et indlæg med med brystet og sparkede 1-0 over stregen. 

Derved blev det længe, da Nice havde muligheder, men ikke evner til at gøre sig farlig for alvor. 

Kort før tid skete der dog for alvor noget. Lyon-keeper Ciprian Tatarusanu måtte først hive en stor redning frem, da Dolberg forsøgte sig fra tæt hold. 

Kort efter måtte rumæneren give fortabt, da Adam Ounas på formidabel vis tæmmede Dantes lange pasning og sparkede balance i regnskabet fra kanten af feltet. 

Men det var en stakket frist, for i overtiden begik Dante i den anden ende et straffespark, som Houssem Aouar omsatte ti slutresultatet 2-1. 

Lyon er dermed videre til kvartfinalerne. 

 

Annonce
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce