






Danmark missede den direkte VM-billet efter et bittert 2-4-nederlag til Skotland i en dramatisk kamp.
En af de skuffede danske spillere efter opgøret var Joachim Andersen. Stopperen var især frustreret over skotternes tredje scoring.
– Jeg er utrolig ked af det. Det, vi har leveret i de seneste to kampe, er til grin. Jeg er bare skuffet, siger Andersen til TV 2 Sport.
– Det er selvfølgelig svært, når vi får det røde kort. Og vi kommer bagud og kommer tilbage. Og så laver vi sådan nogle dumme fejl. Det må aldrig ske. Jeg ved ikke, hvad jeg skal sige. Det er bare skuffende og fandeme til grin.
Artiklen fortsætter efter billedet

Nu venter playoff-kampene i marts for Danmark.
Modstanderen kan blive Sverige, Rumænien, Nordirland eller Nordmakedonien.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
Skotland
Danmark
VM kval. UEFA


































