2025-12-23 15:04:00

Andersens finger gik af led: Virkelig, virkelig smertefuldt

Joachim Andersen spillede det meste af Fulhams kamp mod Nottingham Forest med en finger, der højst sandsynligt er gået af led, og det var en smertefuld oplevelse for danskeren. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 17. runde

FT

FUL

1 - 0

NOT

45'
10
Raul Jiménez
Mål på straffe

Joachim Andersen fik bogstaveligt talt én over nallerne. 

Efter 22 minutter af mandagens kamp mellem Fulham og Nottingham Forest gik danskerens finger af led, som du kan se i videoen øverst i denne artikel. 

Danskeren spillede dog hele kampen færdig på smertestillende piller, men der er ingen tvivl om, at Joachim Andersen fortsat havde ondt. 

- Det gjorde virkelig ondt, men jeg ved ikke helt, hvad det er. Måske er fingeren gået af led, men den er forhåbentligt okay. 

- Det var ikke så fedt at spille med, for det var virkelig, virkelig smertefuldt. Næste gang skal vi måske bruge noget mere smertestillende. Det virkede ikke rigtigt, fortæller Joachim Andersen med et smil på Fulhams hjemmeside. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Andersens finger gik af led: Virkelig, virkelig smertefuldt
Foto: Ben Stansall/AFP/Ritzau Scanpix

Selv med en finger ude af dens rette position, lykkedes det Joachim Andersen og holdkammeraterne at holde Nottingham Forests offensiv fra fadet. 

Du kan læse mere om Fulhams sejr lige her

Podcast Cover

AGF-miraklet i Poznan

Hattrick | Afsnit 163

AGF gjorde onsdag det umulige og overkom et 1-4-nederlag, da de efter straffesparkskonkurrence spillede sig videre mod Lech Poznan i Champions League-kvalifikationen. Bolds udsendte i Polen kommer med en beretning.

Læs mere
-16:09

Gør Premier League endnu sjovere!

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 17. runde

FT

FUL

1 - 0

NOT

45'
10
Raul Jiménez
Mål på straffe
Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce