2024-07-27 08:14:17

Angriber fik OB-debut: Vejen har været lang

19-årige Elias Hansborg-Sørensen debuterede fredag aften på OB's førstehold i 4-0-sejren over HB Køge.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 2. runde

FT

HBK

0 - 4

OB

37'
01
Luca Kjerrumgaard
Mål
45'
02
Jakob Bonde
Mål
82'
03
Luca Kjerrumgaard
Mål
87'
04
Bjørn Paulsen
Mål

Elias Hansborg-Sørensen fik med få minutter igen af kampen mellem HB Køge og OB debut for fynboernes førstehold i det, der endte med en sikker 4-0-sejr til Superliga-nedrykkerne på Capelli Sport Stadion.

Den 19-årige angriber var derfor på banen, da Bjørn Paulsen lukkede og slukkede med opgørets sidste mål, og efter kampen var kometen selvsagt glad for indskiftningen.

Det fortæller han til OB's hjemmeside.

- Det er megastort for mig og fedt at få debut på førsteholdet – det betyder utroligt meget for mig. 

Artiklen fortsætter efter billedet

NordicBet Liga -Angriber fik OB-debut: Vejen har været lang
Foto: OB

- Det har været en lang vej hertil i forbindelse med min korsbåndsskade, men nu står jeg her og er en del af det, og det er virkelig fedt. Jeg er stolt af mig selv. Det betyder bare utrolig meget for mig. 

OB er kommet ganske fint fra land i Danmarks næstbedste række med to sejre på stribe. 

Lørdag 3. august venter Hvidovre på Nature Energy Park.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 2. runde

FT

HBK

0 - 4

OB

37'
01
Luca Kjerrumgaard
Mål
45'
02
Jakob Bonde
Mål
82'
03
Luca Kjerrumgaard
Mål
87'
04
Bjørn Paulsen
Mål
Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce