Lasse Nordås er på blokken i AGF.
Ifølge lokalavisen iTromsø har aarhusianerne fulgt den 22-årige angriber igennem længere tid, og onsdag var klubben efter sigende på plads til opgøret mellem Sandefjord og Tromsø for at se ham i kamp.
Her blev AGF's interesse formentlig styrket, idet Nordås både kom på tavlen og assisterede i opgøret, der sluttede 2-1 Tromsø.
iTromsø skriver, at polske klubber tidligere har budt op imod 15 millioner norske kroner på angriberen, der har kontrakt med Tromsø til sommeren 2027.
Artiklen fortsætter efter billedet

Lokalvisen har desuden talt med Lasse Nordås om den brede interesse, men hovedpersonen selv har ikke meget at sige om emnet.
- Det er vel op til her at spekulere. Det er ikke sjovt, hvis jeg fortæller dig, hvad der foregår, for så er der ingen spekulationer, siger angriberen.
Lasse Nordås skiftede i sommeren 2023 permanent til Tromsø fra Bodø/Glimt.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

AGF
Tromsø
3F Superliga


































