International -Avis: Anderlecht har Cocu over Hjulmand
2018-12-26 10:11:02
Foto: Getty Images

Avis: Anderlecht har Cocu over Hjulmand

Ifølge BT er Kasper Hjulmand ikke Anderlechts førstevalg som ny cheftræner, da den belgiske klub i stedet jagter hollænderen Phillip Cocu.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

For en uges tid siden kunne BT meddele, at FC Nordsjællands cheftræner Kasper Hjulmand er blandt kandidaterne til det ledige trænersæde i den belgiske storklub Anderlecht.

Siden da er et par af Anderlechts spidskandidater til trænersædet røget til andre klubber, men det betyder ifølge avisen ikke, at Hjulmand nu er førsteprioritet.

I stedet er Anderlecht angiveligt ude efter hollandske Phillip Cocu, og Anderlechts nytiltrådte tekniske direktør, Frank Arnesen, har efter sigende holdt møde med Cocu om jobbet.

Samtidig melder BT, at Anderlecht vil tale med Hjulmand om et muligt samarbejde, så klubben er forberedt, hvis en aftale med Cocu, som senest har været cheftræner i tyrkiske Fenerbahce, ikke bliver til noget.

Hjulmands kontrakt med FC Nordsjælland udløber efter denne sæson.

Annonce
Annonce

16 kommentarer

Se kommentarer
Annonce