2023-06-08 09:17:23

Avis: Neymar tilbyder sig til Barca

Neymar er angiveligt klar til at gå markant ned i løn for at komme til Barcelona.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Barcelona får ikke Lionel Messi tilbage, da han skal til Inter Miami, men måske kan en anden tidligere stjerne vende tilbage til Camp Nou.

I hvert fald skriver den spanske avis Sport, at Neymar har tilbudt sig selv til Barcelona.

PSG-spilleren er efter sigende klar til at reducere sin løn markant for at komme til Barca, som han forlod i 2017.

Barcelona er klar over, at Neymar vil kunne bidrage med noget af den samme kreativitet, som Messi står for, men der er andre problemer, der kan sætte en stopper for det.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Avis: Neymar tilbyder sig til Barca
Foto: Sarah Meyssonnier/Reuters/Ritzau Scanpix

Neymar har haft svært ved at holde sit fit over en lang periode, ligesom der igen og igen er skriverier om, at han til tider agerer uprofessionelt i PSG, så det vil kræve grundige overvejelser hos Barcelona-ledelsen.

31-årige Neymar har to år tilbage af sin kontrakt i den franske hovedstad.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

15 kommentarer

Se kommentarer
Annonce