Jupiler Pro -Avis: Priske vinder sag mod Antwerp - skal have 3,7 millioner
Foto: Umit Bektas/Reuters/Ritzau Scanpix
2023-05-27 08:43:35
Foto: Umit Bektas/Reuters/Ritzau Scanpix

Avis: Priske vinder sag mod Antwerp - skal have 3,7 millioner

Ifølge Het Nieuwsblad skal Royal Antwerp betale 3,7 millioner kroner til Brian Priske, efter den danske træner har vundet sagen mellem de to parter.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 5. runde

FT

SPP

0 - 1

VPL

500.000 euro - svarende til lidt mere end 3,7 millioner kroner.

Det er, hvad Brian Priske står til at modtage, efter den danske cheftræner angiveligt har vundet sagen mod hans tidligere klub Royal Antwerp.

Det er den belgiske avis Het Nieuwsblad, der skriver, at arbejdsretten i Antwerpen for nylig besluttede, at Royal Antwerp skal betale beløbet til Priske, som selv valgte at trække klubben i retten efter sin fyring.

Priske hævdede i sin tid, at han ikke havde modtaget sin fratrædelsesgodtgørelse, sine feriepenge, sin løn for maj måned 2022 samt kampbonus for et opgør mod Union St. Gilloise.

Nu lader det så til, at den danske træner langt om længe kan se frem til at modtage de manglende betalinger. 

Het Nieuwsblad understreger dog, at Royal Antwerp stadig har mulighed for at appellere arbejdsrettens beslutning.

Brian Priske vandt for nylig det tjekkiske mesterskab med Sparta Prag.

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 5. runde

FT

SPP

0 - 1

VPL

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce