VM skal efter planen være et stort springbræt for 21-årige Anis Slimane.
Midtbanespilleren har nået 108 kampe for Brøndby, og ifølge Ekstra Bladet kan Slimane meget vel stå foran et klubskifte denne vinter.
Avisen skriver sågar, at der kan blive tale om et rekordsalg på Vestegnen, da der angiveligt har været nævnt tal i omegnen af 75 millioner kroner.
Skal prisen komme helt derop, kræver det nok et decideret forrygende VM af Slimane, der er udtaget for Tunesien, som tirsdag tager hul på verdensmesterskaberne mod Danmark.
Slimane har tidligere talt om ambitioner om at prøve sig af i Premier League eller La Liga, men historien melder intet om interesse fra andre klubber på nuværende tidspunkt.
Artiklen fortsætter efter billedet

Brøndby har kontrakt med Anis Slimane til sommeren 2024.
I 108 førsteholdskampe står han noteret for ni mål og ti assists.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Brøndby IF
3F Superliga

































