2026-01-21 19:32:27

Avis: Tidl. B.93-profil protesterer mod afvist MLS-transfer

Mjällbys Abdullah Iqbal er ifølge Aftonbladet udeblevet fra det svenske Sportsgallaen, hvor klubben står til at vinde en pris, da han er utilfreds med en nægtet transfer til MLS.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

The Atlantic Cup - 1. runde

FT

TRO

1 - 0

MJÄ

Det er gået stærkt for Abdullah Iqbal, siden den pakistanske landsholdsanfører vinkede farvel til 1. division og B.93 i august 2024.

I den forgangne sæson blev den danskfødte stopper højst overraskende mester for et velspillende Mjällby-hold, og siden har rygterne svirret om et skifte.

Der har været meldinger om interesse fra både Gent, Ferencvaros og Kasimpasa rundt i Europa, men Mjällby har været afvisende overfor et skifte.

Nu antyder Aftonbladet, at grænsen er nået for den tidligere B.93-profil.

Artiklen fortsætter efter billedet

International -Avis: Tidl. B.93-profil protesterer mod afvist MLS-transfer
Foto: Bjorn L Rosvall/TT/Ritzau Scanpix

Onsdag aften finder prisuddelingen Sportsgallaen sted i Avicii Arena i Stockholm, men det bliver uden den 23-årige centerback.

Det skyldes, at Iqbal er blevet forment en sandsynligvis lukrativ transfer, der ville sende ham til MLS-klubben Columbus Crew.

Avisen skriver, at Iqbal allerede ønskede at skifte i sommer, og han udeblivelse skal altså ses som en protest mod den manglende tilladelse til at forhandle med Ohio-klubben.

Artiklen fortsætter efter indholdet

The Atlantic Cup - 1. runde

FT

TRO

1 - 0

MJÄ

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce