Østerbro Stadion skal renoveres, og det betyder, at B.93 rykker holdets hjemmekampe til Amager.
NordicBet Liga-klubben oplyser torsdag, at klubben får midlertidig hjemmebane i Sundby Idrætspark, hvor 2. divisionsklubben Fremad Amager hører til.
B.93 spiller 22. november årets sidste hjemmekamp i NordicBet Ligaen, og det bliver sidste kamp på Østerbro, før renoveringen begynder.
Østerbro Stadion skal blandt andet have installeret varme i banen og nyt græstæppe.
- Renoveringen af Østerbro Stadion er en tiltrængt og nødvendig opgradering for at leve op til kravene i 1. division, fortæller B.93's administrerende direktør, Christian Engell til klubbens hjemmeside.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi glæder os til at spille på en helt ny bane, der matcher vores tilgang til spillet. På Sundby Idrætspark vil vi arbejde for at genskabe den stemning, vi alle kender og elsker fra Østerbro Stadion.
- Vi har allerede flere spændende planer i støbeskeen, som vi glæder os til at fortælle mere om.
B.93 oplyser, at man vender tilbage til Østerbro Stadion i næste sæson.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Fremad Amager
B.93
Betinia Liga




































