For godt et år siden var Jesper Hansen førstevalg i Ligue 1 for Evian og med omkring det danske A-landshold, men 2015 har ikke været lige så prangende for den tidligere FC Nordsjælland-keeper.
Først mistede han pladsen i Evian i foråret, siden blev han sendt videre til Bastia og led her samme skæbne, hvorfor det blot er blevet til fire førsteholdskampe i hele 2015.
Men Hansen kæmper hårdt for sin sag, hvilket en mindre overbelastningsskade vidner om.
- Det var heldigvis bare en mindre skade, der kun holdt mig ude et par dage. Jeg er tilbage nu. Jeg havde givet den lidt for meget gas til træning, siger Hansen til bold.dk og fortsætter:
- Jeg blev kastet for løverne, da jeg kom til Bastia i sommer og spillede få dage efter skiftet var gået igennem. Vi vandt min debut, og jeg holdt buret rent, men herefter tabte vi udekampe til St. Etienne og Marseille.
- Derefter blev min konkurrent (Jean-Louis Leca, red) klar efter en skade, og træneren ville gerne give ham chancen igen, da han ikke rigtig havde spillet sig af holdet. Desværre for mig har han præsteret rigtig godt lige siden, og derfor har jeg ikke rigtigt fået så meget spilletid.
- Det er lidt øv for mig og super ærgerligt, for jeg troede virkelig, det ville være et godt skifte for mig. Men når konkurrent har gjort det godt, og det har han, er det lidt svært at brokke sig helt vildt meget.
- Jeg føler, jeg er tæt på ham, men jeg kan ikke gøre så meget andet end at arbejde hårdt til træning og holde mig klar, hvis der pludselig bliver brug for mig.
30-årige Hansens aftale med Bastia løber til sommer.
mikael@bold.dk


Bastia
Ligue 1





























