Rivaliseringen mellem FC Barcelona og Real Madrid er ikke til tage fejl af.
Ligeledes er der for tiden en krig mellem Real Madrid og de spanske fodbolddommere.
En krig hvor Real Madrid herunder præsidenten, Florentino Perez, har beskyldt dommerne for stadig at være påvirket af den såkaldte Negreira-sag, der skulle favorisere FC Barcelona.
Det har det spanske forbund for fodbolddommere været ud af afvise på det kraftigste, hvilket du kan læse mere om her.
Oven på udtalelserne og pressemeddelelsen fra de spanske dommere har FC Barcelonas præsident, Joan Laporta reageret.
Han fryder sig over, at Real Madrid ikke kan få FC Barcelona ud af hovedet.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Før var det Barcelonitis, men nu er det akut Barcelonitis. Jeg ser det som, at Barcelonitis har slået rod i hjertet af madrilenerne, siger han ifølge Mundo Deportivo.
Florentino Perez har i det seneste år ændret retorikken, så han i langt højere grad går mere personligt til værks.
Det blev Joan Laporta også foreholdt tirsdag.
- Spørg dem (hvorfor de gør det, red.). Det, jeg ser, er at de har fået akut Barcelonitis, og det passer os så fint.
- Det betyder, at de er mere bekymret om os, end hvad de egentlig burde være bekymret omkring.
- Lad dem blive ved med at snakke om Barca fra hovedstaden, fra vores evige rival.
FC Barcelona ligger lige nu fire point foran Real Madrid i La Liga.

Bo Svensson afviser FCK-opsigelse
Hattrick | Afsnit 14FC København tog en flot 2-0-sejr over FC Nordsjælland i Parken, hvor et banner omkring en Bo Svensson-opsigelse kom i fokus. Cheftræneren afviser dog, at det kan komme på tale.
Læs mere
Real Madrid
Barcelona
La Liga





























