

FCK påtalte sikkerhedsrisikoen før derbyet søndag, hvortil Brøndbys sikkerhedschef, Ronnie Kesby, på flere af møder forud kampen svarede:
- Der er styr på det.
Det kunne Bold fortælle dagen efter derbyet. Fodboldens Disciplinærinstans bekræfter i sin kendelse fra opgøret, hvor både FCK og Brøndby er blevet idømt tilskuerstraffe, at det var tilfældet.
I instansens afgørelse skrives det, at FCK's sikkerhedschef forud for derbyet på Brøndby Stadion "udtrykte bekymring ved muligheden for at hjemmeholdets fans ville kunne komme tæt på udebaneafsnittet via langsiden og kaste pyro eller genstande mod udeholdets fans, herunder om der ville være tilstrækkeligt med kontrollører til stede i området."
FCK's sikkerhedschef skulle vise sig at få ret, da en gruppe Brøndby-fans gjorde netop dette.
Artiklen fortsætter efter billedet

Kampens dommer, Jakob Sundberg, besluttede som bekendt at udsætte kampen med 15 minutter på baggrund af de voldsomme tilskueruroligheder og det store antal politibetjente, der var inde på banen.
Det, oplyser han i Fodboldens Disciplinærinstans' rapport fra kampen, var "på baggrund af drøftelser med Brøndby IF’s sikkerhedschef og politiets indsatsleder, der forsikrede dommeren om, at kampen derved kunne afvikles på forsvarlig vis."
Du kan se en video af episoden, hvor Brøndby-fans angriber udebaneafsnittet, i videoen her i artiklen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC København
Brøndby IF
3F Superliga



























