2026-02-16 19:22:44

Bekræftet: Horsens skriver kontrakt med senegalesisk angriber

 Mouhamadou Mansour Samb er ny AC Horsens-spiller. Det skriver klubben på sin hjemmeside, der har givet ham en aftale frem til sommeren 2028. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 19. runde

FT

EFB

2 - 1

ACH

Nu er arbejds- og opholdstilladelsen på plads, og Samb deltager nu i Horsens’ træningslejr i Spanien.

– Samb er en kraftfuld og dygtig boksspiller, der stadig har et uforløst potentiale, og vi glæder os til at arbejde med ham i vores gode miljø. Vi forventer ikke, at han gør en forskel fra dag ét, men vi har scoutet ham flere gange live, og han har en spændende pakke, siger sportschef Esben Hansen til klubbens hjemmeside.

Samb har scoret 12 gange i 16 kampe for Les Sables Vendée Football i denne sæson, og den høje angriber glæder sig nu til at trække den gule trøje over hovedet.

– Staben, trænerne og spillerne har allerede givet mig en varm velkomst med smil og hjælpsomhed, og jeg glæder mig til at blive en del af klubben, siger den nye signing.

Han kommer til klubben på en aftale, der løber frem til sommeren 2028.

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 19. runde

FT

EFB

2 - 1

ACH

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce