2021-01-26 09:37:33

Bekræftet: Lyngby-kant skifter til HB Køge

Lyngby sender kantspilleren Emilio Simonsen til HB Køge, hvor han har skrevet en tre-årig aftale med 1. divisionsklubben. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Som bold.dk tidligere kunne fortælle, så skifter 21-årige Emilio Simonsen fra Lyngby til HB Køge. Det er nu blevet bekræftet af 3F Superligaklubben

Her får han en kontrakt på tre år, hvor han skal hjælpe Køge-mandskabet i midten af en tæt 1. division.

- Jeg har brugt utroligt mange timer herude, og jeg vil selvfølgelig savne klubben, menneskerne og de fantastiske fans, og det vil jeg gerne takke alle for. Det er et sorgmodigt farvel, men nu handler det om HB Køge og et spændende projekt, siger hovedpersonen til Lyngbys hjemmeside. 

Lyngbys direktør Andreas Byder ser på skiftet med blandede følelser.

- Emilio har brug for kontinuerlig spilletid, og det kan han få i HB Køge, der har præsenteret Emilio for en fornuftig pakke og en længerevarende kontrakt. Emilio har været i Lyngby i mange år og er udviklet på vores akademi. 

-Vi er selvfølgelig ærgerlige over, at det ikke lykkedes os at forløse det fulde potentiale, og vi håber det kommer med fast spilletid i 1. division for HB Køge, siger Andreas Byder. 

Emilio Simonsen er en spiller af Lyngbys eget akademi. Han fik i alt 33 førsteholdskampe for klubben, hvor han scorede en enkelt gang.

Kontrakten med Lyngby stod til at udløbe den kommende sommer. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce