Der er en gammel kending tilbage på Lundoftevej, som Bold tidligere kunne fortælle.
Lyngby Boldklub henter Sanders Ngabo på en lejeaftale for resten af sæsonen.
Det oplyser Superliga-oprykkeren på sin hjemmeside.
- Vi kender Sanders rigtig godt og har fulgt ham tæt, siden han forlod os. Han har nogle individuelle og offensive kvaliteter, som vi ved kan gøre en forskel, og samtidig kommer der en mere erfaren og moden spiller tilbage til Lyngby end ham, vi sendte videre for nogle år siden, udtaler sportschef Nicas Kjeldsen.
- Vi er derfor glade for at få Sanders ind, men det er selvfølgelig med det for øje, at det på den lange bane kan blive til mere end en lejeaftale.
Artiklen fortsætter efter billedet

På Häckens hjemmeside fremgår det, at aftalen indeholder en købsoption.
Horsens solgte Ngabo til Häcken for et år siden, men nu vender han altså hjem til Danmark efter et år i svensk fodbold.
I Häcken nåede han 29 kampe, hvor det blot blev til en scoring.
I første ophold hos Lyngby blev det til 30 optrædener.

Superligaens dyreste salg og køb på 24 timer
Hattrick | Afsnit 11FC Midtjylland slog på 24 timer både Superligaens transferrekord for dyreste køb og salg. Sent i nat blev Dario Osorio nemlig sendt til Crystal Palace.
Læs mere
Lyngby Boldklub
BK Häcken
3F Superliga

























