2024-06-26 20:49:30

Belgien kom videre fra gruppen: Det er det vigtigste

Kevin De Bruyne fortæller, at Belgien skal finde dem selv igen, mens Wout Faes blot glæder sig over, at man er kommet videre fra gruppen - for det er det vigtigste, lyder det. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

EM - 3. runde

FT

UKR

0 - 0

BEL

Det var med nød og næppe, at Belgien kom videre fra Gruppe E. 

For alle fire hold havde fire point hver - og derfor måtte Ukraine forlade EM-slutrunden, da de havde den dårligste målscore. 

Efter kampen blev Belgien mødt af en enorm pibekoncert af deres egne fans, og derfor skal de finde dem selv igen, fortæller Belgiens anfører, Kevin De Bruyne. 

- Vi ville hellere have vundet, og vi er i en svær periode, men sådan er det, siger Kevin de Bruyne ifølge Reuters. 

- Vi skal komme os, og så er vi underdogs mod dem (Frankrig i ottendedelsfinalen, red.). 

Artiklen fortsætter efter billedet

EM -Belgien kom videre fra gruppen: Det er det vigtigste
Foto: Fabrice Coffrini/AFP/Ritzau Scanpix

De Bruynes holdkammerat Wout Faes er nogenlunde enig - Belgien er videre, og det er vigtigst. 

- Det vigtigste er, at vi er kvalificeret. Vi skabte chancer i første halvleg. Det er klart, at vi gerne ville have vundet kampen.

- Vi er nødt til at være på 110% mod Frankrig, afslutter Faes. 

Belgien møder Frankrig i ottendedelsfinalen, som spilles på mandag d. 1. juli i Düsseldorf.

Artiklen fortsætter efter indholdet

EM - 3. runde

FT

UKR

0 - 0

BEL

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce