Da Liverpool mandag fejrede det engelske mesterskab i byen, kørte en bil pludselig ind i en menneskemængde.
Liverpool oplyser, at 50 mennesker skulle tilses på hospitalet, hvor 11 sent tirsdag aften stadig var under medicinsk behandling.
Tirsdag skulle Liverpool-manager Arne Slot efter planen have overrakt priserne som årets træner – både Premier Leagues kåring og den fra League Managers Association.
Men i et brev til LMA meldte hollænderen afbud.
- Som I sikkert ved, fandt en chokerende hændelse sted i Liverpool – en hændelse, der efterlod adskillige mænd, kvinder og børn, som havde deltaget i vores parade, sårede. Som følge heraf har jeg måtte trække mig fra arrangementet i solidaritet med alle de berørte.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Dette er ikke en let beslutning, men jeg føler, at det er den helt rigtige beslutning i lyset af situationens alvor. Jeg håber, I har forståelse for dette, skriver Slot i brevet, som Liverpool har gengivet på egen hjemmeside.
Manageren fortsætter:
- Jeg vil gerne benytte lejligheden til at takke det bredere fodboldfællesskab, herunder LMA selv, Premier League og mange klubber, som vil være repræsenteret, for den støtte, vi har modtaget i løbet af de sidste 24 timer.
- Fodbold er og bør altid være en sport baseret på rivalisering, men det er også en stor kilde til kammeratskab – især i tider som disse.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Liverpool
Premier League




























