Når Riza Durmisi vender hjem til Real Betis efter endt landsholdstjeneste, er der en ny mand i spidsen for holdet. Klubben har nemlig fyret Gus Poyet og ansat Victor Sanchez del Amo. Det bekræfter klubben på sin hjemmeside.
Man oplyser desuden at fyringen af Gud Poyet også får konsekvenser for den øvrige stab, som udgøres af Mauricio Taricco, Charlie Oatway og Andy Beasley. De er alle ligeledes afskediget.
Victor Sanchez overtager et Betis-mandskab, som i øjeblikket indtager 14. pladsen i La Liga, hvor man har tabt seks ud af de første 11 kampe, mens man har vundet tre og spillet to uafgjort.
Victor Sanchez har senest været træner i Olympiakos, hvor han blot nåede at være i to måneder, inden han blev fyret.


Real Betis
La Liga





























