Fra Brønshøj til det danske landshold.
Det vil være den rejse, som Bo Henriksen på under ti år vil have taget som træner, hvis han skulle blive tilbudt samt takke ja til jobbet som dansk landstræner.
Mainz's danske cheftræner er blevet nævnt som en mulig kandidat i medier og af eksperter.
Søndag siger Bo Henriksen så til Viaplay-programmet Onside, at han drømmer at stå i spidsen for landsholdet.
Artiklen fortsætter efter billedet

- For 17 år siden, da jeg startede i Brønshøj, kan jeg godt forstå mange grinte af mig, da jeg sagde, at jeg drømte om at blive landstræner.
- Men det vil det altid være, for det er det største job i Danmark, og det er det af én grund: Vi er alle fans. At lade være med at sige for os alle, at det er en drøm ville være fuldstændig vanvittigt og blindt. Selvfølgelig drømmer jeg om at blive træner for det danske landshold, det er klart, lyder det fra Bo Henriksen til Viaplay.
Bo Henriksen afviser i samme interview at have hørt fra DBU og slår fast, at fokus er på at vinde kampe med Mainz, så DBU en dag vil henvende sig til ham.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Danmark






































