3F Superliga -bold.dk erfarer: Club Brugge jagter Armin Gigovic
Foto: Bo Amstrup/Boamstrup/Ritzau Scanpix
2023-05-06 17:34:16
Foto: Bo Amstrup/Boamstrup/Ritzau Scanpix

bold.dk erfarer: Club Brugge jagter Armin Gigovic

bold.dk kan fortælle, at Club Brugge er særdeles interesseret i FC Midtjylland-lejesvenden Armin Gigovic.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Jupiler - 2. runde

FT

CLB

1 - 2

GIL

FC Midtjylland har siden januar haft Armin Gigovic til rådighed, da ulvene har lejet midtbanespilleren i russiske Rostov.

Midtjyderne har givet udtryk for, at de har været glade for samarbejdet med Gigovic og derfor godt kunne se aftalen fortsætte, men de får nu hård kamp til stregen.

bold.dk kan nemlig fortælle, at Club Brugge har meldt sig på banen i jagten på Gigovic' underskrift, og at belgierne er særdeles interesserede at få en aftale på plads med Rostov.

Ifølge bold.dk’s oplysninger er Club Brugge åben for leje, leje med købsoption eller et direkte køb af Gigovic, men konstruktionen afhænger også af FIFA.

Club Brugges næste træk er nemlig i venteposition, da klubben afventer fodboldforbundets beslutning om udenlandske spillere i russiske klubbers kontraktsituation.

Efter Ruslands invasion i Ukraine har udenlandske spillere kunne suspendere sin kontrakt, men den mulighed står til at udløbe den 30. juni.

Spørgsmålet er, om FIFA igen forlænger muligheden for suspendering som følge af, at krigen fortsat er i gang.

Armin Gigovic har kontrakt med Rostov til sommeren 2025.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Jupiler - 2. runde

FT

CLB

1 - 2

GIL

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce