




Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen har en fortid som både cheftræner og sportsdirektør i FC København samt spiller i både Brøndby og FCK.
Søndagens derby var dog hans første som sportslig leder i Brøndby, og han kunne glæde sig over en 3-1-sejr til værterne.
- Det var en typisk derbykamp præget af nærkampe, dueller, hårdt spil og få chancer. Det lignede det, som det plejer at være, siger CV.
Præstationen var Brøndbys bedste i en periode, men CV understreger, at der er brug for tålmodighed. Indsatsen bliver muligvis ikke på samme niveau i alle kampe fremover.
- På et eller andet tidspunkt skal vi derhen. Men det var vi ikke i sidste sæson, og jeg gætter på, at der ikke er drysset tryllestøv ud over drengene, så det er ud på træningsbanen og videre, siger CV og tilføjer om stemningen i derbyet:
- Det var en vanvittigt fornøjelse at være tilskuer. Der er ikke nogen, der kan konkurrere. Og heller ikke ret mange i Europa, tror jeg. Det er imponerende.
Brøndby gæster efter landskampspausen Lyngby i sin næste kamp.