2021-01-17 08:17:01

Brøndby nedlagt af KIF: Ingen fandens karl

Niels Frederiksen er slet ikke tilfreds med Brøndbys første test. Hvis du taber 2-1 til Kolding på hjemmebane, så er der ingen grund til, at du render rundt og synes, du er en fandens karl, siger han.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

BIF

1 - 2

KIF

88'
0 1
Jeppe Hansen
Mål på straffe
90'
1 1
Anis Ben Slimane
Mål
90'
1 2
Oliver Drost
Mål på straffe

Brøndby fik lørdag en noget lunken start på forberedelserne til forårssæsonen, da 1. divisionsbundholdet Kolding sejrede med 2-1 på Vestegnen.

Indsatsen er cheftræner Niels Frederiksen langt fra tilfreds med, og han så fra sidelinjen et Kolding-mandskab, der så ud til at være mere afklarede både fysisk og mentalt.

- Vi mødte et hold, som virkede friskere i hoveder og ben, end vi var. Og sådan helt generelt, med al ære og respekt for Kolding, hvis du taber 2-1 til Kolding på hjemmebane, så er der ingen grund til, at du render rundt og synes, du er en fandens karl. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Træningskampe -Brøndby nedlagt af KIF: Ingen fandens karl
Foto: Getty Images

- Så er der nogle ting, man skal gøre bedre, siger Niels Frederiksen til 3point.dk.

Brøndbys næste træningskamp er på lørdag, hvor AGF venter for 3F Superligaens blågule tophold, der topper rækken sammen med FC Midtjylland inden foråret.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Første turneringkamp for Brøndby er ude mod FC Nordsjælland i starten af februar.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

BIF

1 - 2

KIF

88'
0 1
Jeppe Hansen
Mål på straffe
90'
1 1
Anis Ben Slimane
Mål
90'
1 2
Oliver Drost
Mål på straffe

3 kommentarer

Skriv kommentar
annonce

Mest læste

annonce
annonce

Seneste nyheder

annonce