2023-08-29 11:34:52

Brøndby-boss svarer på kritik: Helt logisk at bruge GFH-netværk

Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen forsvarer over for Ekstra Bladet, at klubben foretager handler internt i GFH-netværket.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Ifølge Carsten V. Jensen kan der ikke sættes en finger på de handler, Brøndby har foretaget med andre klubber fra GFH's netværk.

Det fastslår Brøndby-bossen i et interview med Ekstra Bladet.

- Det er da helt logisk, at vi som klub bruger vores netværk. Og der er ikke noget af det, vi gør, som vi ikke har sagt hele tiden.  Der er intet i aftalen med fansene, som er blevet brudt.

- GFH-ejerskabet givet os nogle gode muligheder, som vi forsøger at benytte os af til Brøndbys bedste, udtaler CV til avisen. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Brøndby-boss svarer på kritik: Helt logisk at bruge GFH-netværk
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Siden Brøndby blev overtaget af Globall Football Holdings, har klubben lavet tre handler med andre klubber fra GFH's netværk.

I januar hentede man Frederik Winther på leje i Augsburg, for nylig blev nyindkøbet Justin Che udlejet til ADO Den Haag, og tirsdag er angriberen Yousef Salech så røget til SK Beveren på en etårig lejeaftale. 

Fælles for alle klubber er, at GFH har store ejerandele i dem, men det betyder altså ifølge CV ikke, at Brøndby gør noget forkert. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

19 kommentarer

Se kommentarer
Annonce