2026-01-09 14:38:49

Brøndby-chef: Uhre har ikke været på vores radar

Brøndby kendte godt til Mikael Uhres situation, men fodbolddirektør Benjamin Schmedes vil ikke tale om emner, der 'ikke har været på klubbens radar', siger han.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Brøndby
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCM

1 - 1

FER

Mikael Uhre er skiftet til FC Midtjylland, hvor også AGF kæmpede for at hente angriberen.

Mange fans har været interesseret i, hvorvidt Uhres tidligere klub Brøndby også var inde i billedet.

Brøndbys fodbolddirektør, Benjamin Schmedes, fortæller fredag, at klubben var helt klar over Uhres situation, men han indikerer, at de blå-gule ikke har været med i kampen om angriberens underskrift.

- Vi afsøger markedet meget bredt, og vi kendte godt til Mikaels situation, men det giver ikke mening for mig at tale om ting, der ikke har været på vores radar, siger Benjamin Schmedes til Bold og resten af de fremmødte medier.

- Alle kan læse, at han har været i MLS, og nu har han valgt FC Midtjylland, hvor jeg bare kan sige tillykke til begge parter. Det vedrører ikke Brøndby.

- Jeg ved, han er tidligere Brøndby-spiller, og at alle er interesserede i det. Men jeg foretrækker at tale om spillere, der er i klubben, eller på et tidspunkt kommer til klubben.

Så han var ikke på jeres radar?

- Jeg vil hverken be- eller afkræfte det. Man har mange snakke om mulige spillere hele tiden, og det er alt, jeg kan sige omkring dette, siger Benjamin Schmedes.

31-årige Mikael Uhre var senest i MLS-klubben Philadelphia Union, hvor hans kontrakt udløb ved nytår.

Podcast Cover

Dansk oprejsning i Europa

Hattrick | Afsnit 164

Efter en jammerlig første uge for de danske hold i Europa, slog AGF, FCK og FCN tilbage i denne uge, mens FCM skuffede på ny. Vi ser nærmere på koefficientregnskabet.

Læs mere
-17:37

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCM

1 - 1

FER

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce