2026-03-06 13:04:00

Brøndby straffede Silkeborg-fejl i lukket testkamp

Brøndby IF vandt fredag 2-0 over Silkeborg IF i testkamp, der var lukket for tilskuere. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

BIF

2 - 0

SIF

Brøndby IF og Silkeborg IF har benyttet pausen i 3F Superligaen til at spille en testkamp, der blev spillet for lukkede døre.

Begge hold har haft en svær start på foråret, men Brøndby kom fra kampen med en 2-0-sejr i bagagen og fik dermed lidt at juble over.

Jacob Ambæk og Mayckel Lahdo stod for Brøndby-scoringerne, der kom efter to defensive fejl fra Silkeborg IF.

Artiklen fortsætter efter billedet

Træningskampe -Brøndby straffede Silkeborg-fejl i lukket testkamp
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Det skriver Silkeborg IF på sin hjemmeside.

1-0-målet kom efter et lille kvarter. Her smed Willads Westh bolden væk i opspillet, hvorefter Jacob Ambæk kunne drive bolden hele vejen ned mod Aske Andresen i målet og udplacere SIF-keeperen.

20 minutter senere var den gal igen, da Jens Martin Gammelby afleverede for kort tilbage i banen, så Daniel Wass kunne opsnappe kuglen og servicere Mayckel Lahdo, der sikkert gjorde det til 2-0.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

BIF

2 - 0

SIF

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce