2024-12-16 09:00:00

Brøndby-talent skal retur: Det har været ærgerligt

Bertram Kvist får ikke forlænget sit lejeophold i Kolding og vender derfor retur til Brøndby IF, hvor han har kontraktudløb til sommer.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Parken

I sommer blev 19-årige Bertram Kvist sendt på græs i Kolding, hvor han imidlertid har haft svært ved at bide sig fast på holdet.

Det er således blot blevet til 183 minutters fodbold for den unge offensivspiller, som nu vender tilbage til Brøndby IF.

Det bekræftede Kolding IF’s Head of Football, Niklas Nürnberg, over for Bold og resten af den skrevne presse efter søndagens pokalkamp i Parken.

- Ja, han skal helt sikkert tilbage til Brøndby. Det har været ærgerligt for os, at det ikke er gået bedre, men det er, hvad det er. Vi vidste jo godt, at det ville være fire måneder, hvor vi gav det en chance.

- Han skal finde et sted, hvor han er langt tættere på spilletid og kan udvikle sig bedre. Jeg tror, at han har fået nogle gode ting med sig – det er i hvert fald det, som han selv har givet udtryk for.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Brøndby-talent skal retur: Det har været ærgerligt
Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

- Men han vil selvfølgelig gerne spille mere, og det skal han også der, hvor han er i sin karriere, lyder det fra Kolding-bossen.

Bertram Kvist er et produkt af Brøndby Masterclass og står i skrivende stund noteret for to optrædener på de blågules førstehold.

Den unge midtbanespiller har kontraktudløb med Superliga-klubben til sommer.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce