



Benjamin Tahirovic fik den første start på Brøndby-mandskabet mod Vejle. Det gjorde han formentlig lidt tidligere end planlagt, fordi Daniel Wass og Nicolai Vallys var ramt af sygdom i dagene op til kampen og derfor ikke var i stand til at spille fra start.
Det var faktisk første gang siden 30. september sidste år, at Tahirovic spillede så mange minutter for sit klubhold. Faktisk havde han ikke optrådt for Ajax siden udgangen af oktober. Spilletiden har været mere stabil for det bosniske landshold.
Mod Vejle fik bosnieren 89 minutter på banen. Og her fik han vist lidt af de kvaliteter, der gør, at Brøndby har betalt 20 mio. kr. for at købe ham fri i Ajax.
En god boldspiller, der kan holde fast i bolden. Men også en spilletype, der kan fordele bolden på den sidste tredjedel af banen.
- Vi kan ikke være tilfredse med ét point. Jeg synes, vi fortjente mere, siger Benjamin Tahirovic, der mener, at Brøndby også kan præstere på et højere niveau.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg elskede at være på banen og fornemmer, at der er meget kvalitet på vores hold. Nu skal vi forbedre os i næste kamp mod Lyngby, pointerer Benjamin Tahirovic, der var tæt på at komme på måltavlen i sin første start for Brøndby.
For pausen stod han pludselig fri i feltet. Han tøvede et splitsekund, så afslutningen ikke var svær at afværge for Vejles keeper, Igor Vekic.
- Det havde været fantastisk, hvis jeg havde scoret i min første kamp fra start. Desværre blev mit skud blokeret, siger Benjamin Tahirovic, der formentlig må indstille sig på at ryge tilbage på bænken næste mandag, når Lyngby er modstanderen på Brøndby Stadion.
Her er Daniel Wass og Nicolai Vallys helt sikkert friske igen efter en uge, hvor de var fraværende fra træningsbanen flere dage.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Brøndby IF
3F Superliga






























