1. Division -BT: Lønstrup anklager spillere for matchfixing
2019-05-14 11:31:21
Foto: Getty Images

BT: Lønstrup anklager spillere for matchfixing

Ifølge BT har FC Roskilde-manager Christian Lønstrup anklaget sin egne spillere for matchfixing, efter at klubben søndag tabte med 1-2 til Lyngby Boldklub.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

FC Roskilde-manager Christian Lønstrup har ifølge BT anklaget sine egne spillere for matchfixing efter klubbens kamp mod Lyngby Boldklub søndag.

FC Roskilde tabte kampen med 1-2 efter to sene Lyngby-scoringer.

Ifølge BT er anklagerne kommet på bordet på et møde mandag, hvor spillerne krævede, at Lønstrup fremlagde de beviser, han sagde, han havde på matchfixingen.

Avisen har talt med Spillerforeningens direktør, Mads Øland, som fortæller, at han er ved at finde hoved og hale i sagen.

Christian Lønstrup har ifølge BT ingen kommentarer, mens spillerne har bedt avisen om at ringe til klubejer Carsten Salomonsen, som oplyser, at DBU og Danske Spil er på sagen, og at han tror, der blot er tale om rygter.

Du kan se highlights fra kampen i videoen HER.

Annonce

38 kommentarer

Se kommentarer
Annonce