2023-08-12 13:23:45

Burnley køber fransk angrebstalent i Troyes

Burnley meddeler, at klubben har købt det 18-årige angrebstalent Wilson Odobert i Troyes. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Ligue 2 - 2. runde

FT

TRO

3 - 1

LAV

Wilson Odobert skifter fra Troyes til Burnley.

Det bekræfter Premier League-klubben på sin hjemmeside lørdag eftermiddag.

Her fremgår det, at den unge angriber har sat sin underskrift på en femårig kontrakt, der holder ham i Burnley til sommeren 2028. 

Odobert, der er en del af det franske U20-landshold, sætter følgende ord på skiftet ifølge Burnleys hjemmeside. 

- Klubbens projekt tiltaler mig virkelig. Træneren, holdet og byen falder i min smag, og jeg ser frem til at komme i gang. 

- Jeg vil gerne spille så meget som muligt og vise mig frem fra min bedste side, udtaler angrebstalentet. 

Wilson Odobert noterede sig for 32 Ligue 1-kampe i Troyes i den forgangne sæson.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Ligue 2 - 2. runde

FT

TRO

3 - 1

LAV

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce