2026-07-31 06:31:00

Casemiro hylder Messi: Han er fodboldens gud

Casemiro, der tidligere på sommeren skiftede til Inter Miami, fortæller, at han altid har drømt om at spille med Lionel Messi. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Major League - 18. runde

søndag 2. aug

MIA

vs

COL

Casemiro rykkede tidligere på sommeren til Inter Miami. 

Den brasilianske midtbanespiller er dermed blevet holdkammerat med Lionel Messi, og det er noget, han glæder sig over. 

De to stod nemlig over for hinanden adskillige gange i La Liga, da Casemiro spillede for Real Madrid og Lionel Messi for FC Barcelona. 

- Han gav mig virkelig mange problemer. Selvfølgelig drømte jeg om at spille sammen med ham – jeg har altid ønsket at spille med de allerbedste. Jeg kunne aldrig stoppe ham alene, jeg havde altid brug for hjælp fra mine holdkammerater. 

- Derfor er jeg meget glad for nu at være på hold med ham, og jeg håber, vi kan vinde mange titler sammen.

Artiklen fortsætter efter billedet

Major League Soccer -Casemiro hylder Messi: Han er fodboldens gud
Foto: Sergio Perez/Reuters/Ritzau Scanpix

Den 34-årige brasilianer lægger ikke skjul på sin store beundring for Messi.

- Jeg vil nyde at spille ved siden af ham, hjælpe ham og gøre ham endnu bedre. Han er en af fodboldens guder – hvis ikke selve fodboldens gud – og jeg vil gøre mit for at hjælpe ham.

Casemiro har fået en aftale i Inter Miami frem til sommeren 2027. 

I sidste sæson spillede han 35 kampe for Manchester United, hvor han scorede ni gange. 

Brasilianeren nåede at tørne ud for Real Madrid 336 gange. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Major League - 18. runde

søndag 2. aug

MIA

vs

COL

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce