Iago Aspas har mildest talt været afgørende for, at Celta Vigo er begyndt at hente point i La Liga.
Med ni scoringer og seks assists har den spanske offensivspiller været med i størstedelen af Celta Vigos 22 kasser i den spanske liga.
Derfor var det også en stor bet, at han måtte udgå med en skade i lørdagens nederlag på udebane mod Real Madrid.
Undersøgelserne har nu vist, at han har pådraget sig en lårskade, som klubben meddeler vil holde ham ude i tre til fire uger.
Også en af holdets andre offensivspillere, Nolito, fik en skade med fra opgøret. Han har dog sluppet med en forstrækning, hvorfor han ventes klar igen om otte til ti dage.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Celta Vigo
La Liga

































