Premier League -Chelsea holder på 19-årig tredjekeeper
Foto: Chelsea FC
2019-07-31 13:18:48
Foto: Chelsea FC

Chelsea holder på 19-årig tredjekeeper

Den 19-årige målmand Jamie Cumming, som er nummer tre i rækken på keeperpositionen i Chelsea, har forlænget sin kontrakt til 2023.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Chelsea har godt gang i kontraktforlængelserne til klubbens unge spillere, og nu er turen kommet til den 19-årige keeper Jamie Cumming, som er reserve for Kepa Arrizabalaga og Willy Caballero.

Den unge mand har sat sin signatur på en kontrakt, der kan holde ham i klubben frem til sommeren 2023.

Jamie Cumming har for alvor snuset til førsteholdet i opstarten til den kommende sæson, hvor han har været på kassen i fler træningskampe – blandt andet senest mod Reading.

- Det er et godt tidspunkt at være ung spiller i Chelsea lige nu. Vi har en manager, som er villig til at stole på unge spillere, hvis de leverer, og det er fremrangende for mig at få nogle minutter i opstarten, siger han til klubbens hjemmeside.

Frank Lampard står i spidsen for mandskabet, og i hans stab er der flere af de trænere, der har trænet unge Cummings i ungdomsårene.

Derudover har Chelsea ansat klubbens tidligere keeper Petr Cech i en rådgivende rolle, og det betyder meget for Jamie Cumming.

- Det er fedt at have ham omkring holdet. Han er en Chelsea-legende, og han er en person, jeg kan suge til mig fra, og jeg kan få en masse viden ud af ham. Han var i nogle sæsoner den bedste keeper i Europa, og han er en fremrangende rollemodel i klubben, siger Cumming.

Jamie Cumming har været i Chelsea, siden han var otte år gammel.

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce