Europa League -Chelsea sparer flere profiler i Ungarn
2018-12-12 20:24:01
Foto: Getty Images

Chelsea sparer flere profiler i Ungarn

Chelsea-manager Maurizio Sarri sparer flere profiler i torsdagens Europa League-kamp mod ungarske Vidi FC.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Det bliver et Chelsea-mandskab uden en håndfuld af de bærende spillere, der torsdag løber på banen til Europa League-opgøret mod Vidi FC på udebane.

Chelsea-manager Maurizio Sarri sparer nemlig Eden Hazard, N'Golo Kante, Cesar Azpilicueta, Antonio Rüdiger og målmanden Kepa Arrizabalaga i kampen. Det skriver klubben på Twitter.

Samtidig oplyses det, at Gary Cahill, Mateo Kovacic og Victor Moses er ude med skader. 

Chelsea har allerede vundet gruppe L i overlegen stil, mens Vidi FC ligger nummer tre og kan overhale BATE på andenpladsen.

- Den seneste kamp mod dem var svær, for de forsvarede sig rigtig godt. Måske bliver denne anderledes, fordi de kæmper for at gå videre, så de er nødt til at vinde, siger Maurizio Sarri, ifølge Twitter-profilen.

I det omvendte opgør på Stamford Bridge vandt Chelsea med 1-0.

Annonce
Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce