2025-05-20 22:29:07

Damsgaard vandt to priser: Vil bevise jeg kan mere

Mikkel Damsgaard er stolt af de to Brentford-priser, han vandt tirsdag. Nu vil han bevise, at han kan fortsætte sit høje niveau.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 38. runde

FT

WOL

1 - 1

BRE

Mikkel Damsgaard blev tidligere tirsdag kåret som årets spiller i Brentford. 

Det var Damsgaards holdkammerater, der havde stemt på ham, og senere på aftenen pegede også klubben fans på danskeren som sæsonens spiller. 

Mikkel Damsgaard fortæller, at han er meget stolt af priserne: 

- Det betyder virkelig meget. Specielt efter de to første år ikke gik helt, som jeg gerne ville have det, er jeg glad for denne sæson. Jeg har bygget på, og selvom det har været svært, er jeg bare blevet ved.

- Der er så mange spillere på de her hold, som har spillet fantastisk, og som har fortjent at vinde de her priser. Så jeg er virkelig glad for at vinde prisen, men det havde været fedt at se en af de andre vinde. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Damsgaard vandt to priser: Vil bevise jeg kan mere
Foto: John Sibley/Reuters/Ritzau Scanpix

- Jeg stemte selv på Bryan Mbeumo, og der er mange ligesom ham, der gør mit liv meget lettere her i Brentford. De er den største årsag til, at jeg har spillet godt. 

- Nu vil jeg bevise, at jeg kan blive ved med at spille godt, og at jeg ikke kun har en enkelt god sæson i Premier League i mig, siger danskeren via Brentfords kanaler. 

Den 24-årige dansker har på 42 kampe fundet netmaskerne tre gange, mens han 11 gange har været manden bag et oplæg.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 38. runde

FT

WOL

1 - 1

BRE

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce