Danmark er tilbage i belgiske Liege efter 26 års fravær.
Onsdagens testkamp mod VM-deltagerne fra DR Congo bliver nemlig et gensyn med Maurice Defrasne Stadium
Ved EM-slutrunden i 2000 spillede Danmark den sidste gruppekamp mod Tjekkiet i netop Liege, hvor et fiaskofyldt EM endte med det tredje nederlag i træk.
0-2 tabte Danmark i Liege i en kamp, som specielt huskes for, at Jesper Grønkjær og Peter Schmeichel endte i et voldsomt skænderi i forbindelse med en af scoringerne.
Peter Schmeichel var stærkt utilfreds med Grønkjærs defensive arbejde i forbindelse med den kamp.
26 år senere er der ingen slutrunde for Danmark. Det er blot en testkamp som forberedelse frem mod Nations League til efteråret.
Artiklen fortsætter efter billedet

For onsdagens modstander DR Congo er det forberedelse til VM-slutrunden, der starter lige om lidt.
Danmark er modstanderen onsdag, siden venter en kamp mod Chile, som skulle være spillet i spanske Cadiz, men den er blevet aflyst på grund af ebola-udbrud i Congo. Derfor vil Cadiz ikke lægge stadion til den kamp.
- For os er det en god mulighed til at prøve noget, vi ikke har prøvet før.
- Det er vigtigt, vi får brugt nogle af alle de her debutanter og spillere med ganske få landskampe, siger Brian Riemer og signalerer dermed, at der kommer en del spillere i kamp i forbindelse med onsdagens kamp mod DR Congo og søndagens møde med Ukraine.

Man kan godt forvente, at debutanter som William Osula, Jacob Trenskow og Adam Daghim kan få spilletid i en af de to forestående kampe.
Landstræneren er opmærksom på, at DR Congo er en anden type modstander, end landsholdet normalt møder.
- Der er selvfølgelig en kultur til forskel. Men vi kommer til at møde et hold, hvor 80-85 procent af spillerne kommer fra akademier i Frankrig og Belgien.
- Spillere, der har været gennem den samme skole, som mange af vores spillere.
- Vi får en dygtig modstander, som har spillere repræsenteret på øverste hylde. Men det er en kamp, som vi går ind til for at vinde, forsikrer Brian Riemer.
Kampene mod DR Congo og Ukraine er forberedelse for Danmark frem mod Nations League til efteråret, hvor modstanderne er Wales, Portugal og Norge.
Her er Danmark seedet som nummer to efter Portugal.
De tre bedste fra gruppen bliver topseedet til den forestående EM-slutrunde.

Superliga-program: AGF åbner mod Brøndby
Hattrick | Afsnit 94Superligaens kampprogram er kommet, og sæsonen bliver sparket i gang med et kæmpe opgør for de forsvarende mestre fra AGF.
Læs mere
Danmark






































