3F Superliga -Danny Olsen stopper karrieren til sommer
2019-03-27 15:02:59
Foto: Getty Images

Danny Olsen stopper karrieren til sommer

Danny Olsen lægger støvlerne på hylden til sommer, når hans aftale med Hobro udløber.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Danny Olsen stopper karrieren, når hans kontrakt med Hobro udløber til sommer.

Den 33-årige Hobro-spiller har været igennem et længere skadesforløb på det seneste, og kroppen kan ikke holde til mere, siger han.

- Jeg må erkende, at min krop ikke længere kan holde til at spille fodbold på topplan, og derfor stopper jeg min karriere til sommer. Det har været en svær beslutning, men den har været nødvendig af træffe, siger Olsen i en pressemeddelelse.

- Jeg har været sindssyg glad for at være i Hobro IK. Det er en dejlig klub med mange gode mennesker, og det har været et godt sted at slutte min karriere.

- Desværre har jeg ikke kunnet bidrage meget på banen i denne sæson, men
jeg fortsætter med at gøre alt, hvad jeg overhovedet kan, for at Hobro IK også er at finde i Superligaen i næste sæson.

Danny Olsen har i sin seniorkarriere spillet for AB, FC Nordsjælland, FC Midtjylland, AGF og senest Hobro, og han har i alt spillet 317 kampe og scoret 57 mål i Superligaen.

Han har vundet to sølv- og to bronzemedaljer med FC Midtjylland, og han nåede en enkelt A-landskamp for Danmark i 2014 mod England.

Danny Olsen vil gerne fortsætte i fodboldverdenen efter sit karrierestop og har derfor taget DBU's T-trænerkursus, siger han.

Annonce
Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce