Danske ungdomsspillere får fremover endnu bedre muligheder for at udvikle sig, da DBU netop har lanceret en ny U21-turnering.
Baltic Sea Cup hedder turneringen, og den får deltagelse af danske, polske, svenske og tyske hold, der bliver matchet mod hinanden. Turneringen skydes i gang i efteråret 2018, hvor AaB, FCK og OB deltager fra Danmark.
- Vi har rigtig gode erfaringer fra de danske hold, der har deltaget i UEFA Youth League og kan se, at det har stor betydning for de enkelte spilleres udvikling i den vigtige transitionsfase, siger Ole Bjur, der er talentansvarlig i Divisionsforeningen.
- Den erfaring skal vi udnytte og bygge videre på. Den nye U21-turnering vil kunne skabe endnu flere internationale kampe med noget på spil for vores dygtige unge spillere til gavn for både spillerne, klubberne og landsholdet, siger Bjur til DBU's hjemmeside.
DBU oplyser på egen hjemmeside, at F.C. København, Halmstad, Hertha Berlin, OB, Pogon Stettin, Union Berlin og AaB er deltagerne i turneringen, der sparkes i gang til september.


































