2026-03-27 23:08:24

Debutant satte punktum i spansk sejr

Spanien høstede en sikker 3-0-sejr over Serbien i Vila-real, hvor der var debutantmål fra Victor Munoz.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- Final. runde

AFL

SPA

0 - 0

ARG

De skulle have spillet Finalissima mod Argentina, men i stedet bød fredagen på en venskabskamp mod Serbien for de spanske europamestre.

Det blev en let sag for favoritterne på Estadio La Ceramica.

Spanien brillerede tidligt foran hjemmepublikummet, da Mikel Oyarzabal satte punktum for et smukt angreb allerede efter et kvarter.

Real Sociedad-koryfæet ville mere, så da han fik plads fra distancen, tordnede han bolden i krogen og fordoblede Spaniens føring inden pausen.

Oyarzabal byttede med Osasuna-profilen Victor Munoz, som dermed fik debut efter en god times spil.

Artiklen fortsætter efter billedet

Venskabskampe -Debutant satte punktum i spansk sejr
Foto: Jose Jordan/AFP/Ritzau Scanpix

Små ti minutter var alt det forhenværende Real Madrid-talent skulle bruge i landsholdstrøjen, inden han kunne se sit navn lyse op på måltavlen.

Em hælaflevering gav Munoz muligheden for at udplacere Vanja Milinkovic-Savic i gæsternes mål.

Det endte dermed 3-0 til Spanien, som på tirsdag har fornøjelsen af Egypten i Barcelona.

Podcast Cover

Hjulmand tæt på Atlético Madrid

Hattrick | Afsnit 141

Morten Hjulmand ser ud til at være på vej mod et af de helt store skifter i sin karriere. Det er et spørgsmål om tid før han bytter Lisabon ud med Madrid. 

Læs mere
-13:47

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- Final. runde

AFL

SPA

0 - 0

ARG

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce