2024-04-10 16:40:00

Divisionsforeningen åbner døren: Vil tale pyro med fans

Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, vil gerne i dialog med de danske fodboldfans om muligheden for at få indført pyroteknik i Superligaen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Det er ikke meget inspiration Danmark kan hente på fodboldfronten fra Norge.

Men de kan måske blive inspireret til at gå i samme retning som nordmændene, når det handler om pyroteknik.

Nordmændene er gået sammen – forbundet, divisionsforeningen og fansene – i håbet om at få dispensation til at fyre pyroteknik af på stadion.

Det skal ske under kontrollerende former, hvis Justits- og Kulturministeriet vil give en dispensation i forhold til de nugældende fyrværkeriregler.

Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, åbner døren på vid gab for at starte en dialog med de danske fodboldfans for at få diskuteret muligheden for pyro-teknik i Superligaen.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Divisionsforeningen åbner døren: Vil tale pyro med fans
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Emnet om pyroteknik er højaktuelt, efter de mange møder som Fodboldens Disciplinærinstans udsteder i denne sæson. Senest fik Brøndby en stor bøde og frataget tilskuere på Sydsiden i forbindelse med opgøret mod FC København i Parken.

Det fik klubbens direktør, Ole Palmå, på banen med et forslag om lovligt pyroteknik i Superligaen.

- Vi har haft dialogen løbende og tager den gerne igen med fangrupperne.

- Tidligere har fansene ikke vist den store interesse for, at det skal foregå under stærkt kontrollerede forhold, siger Claus Thomsen og uddyber:

- Hvis pyroteknik skal tillades i Superligaen, vil det blive med en form for restriktioner.

- Der vil helt sikkert komme en række krav fra myndighederne, som skal opfyldes, hvis der skal gives en dispensation i forhold til fyrværkeriloven, forklarer han.

Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix.

De krav vil – lige som i Norge – formentlig handle om, at pyroteknik skal affyres i et afspærret område på stadion. Dem, der fyrer af, skal være ædru og over 18 år. Og så skal de sandsynligvis have pyroen udleveret fra klubben og på den måde bliver det registreret, hvem der affyrer pyro-teknik.

- Det ligger helt fast, at – hvis der skal dispenseres for pyro-reglerne – så vil ét af kravene være, at der ikke må affyres pyroteknik under en kamp, fordi der naturligvis ikke må ske afbrydelse af kampene, forklarer Claus Thomsen, der pointerer, at Divisionsforeningen er parat til at stille op til en dialog med de danske fodboldfans, hvis de ønsker det. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

14 kommentarer

Se kommentarer
Annonce