UEFA Nations League A -Dobbelt op på Ronaldo i storsejr over Schweiz
Foto: Pedro Nunes/Reuters/Ritzau Scanpix
2022-06-05 22:37:51
Foto: Pedro Nunes/Reuters/Ritzau Scanpix

Dobbelt op på Ronaldo i storsejr over Schweiz

Cristiano Ronaldo var flyvende søndag aften, da han vendte tilbage til startopstillingen med manér. Han scorede nemlig to mål i 4-0-sejren over Schweiz i Nations League.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Nations L. A - 2. runde

FT

POR

4 - 0

SCH

15'
10
William Carvalho
Mål
35'
20
Cristiano Ronaldo
Mål
39'
30
Cristiano Ronaldo
Mål
68'
40
Joao Cancelo
Mål

Søndag aften skulle Portugal på jagt efter en sejr i Nations League, da Schweiz kom på besøg på Estadio Jose Alvalade.

Portugal kom til opgøret med et 1-1-resultat mod Spanien i bagagen, men i modsætning til det opgør, havde landstræner Fernando Santos valgt at satse på Cristiano Ronaldo.

Anføreren var nemlig at finde i startopstillingen, og det skulle vise sig at være en god ide for portugiserne, men de skulle først lige over en forskrækkelse efter blot seks minutter.

Her tog Schweiz nemlig værterne på sengen, da de bragte sig på 1-0. Her var det Haris Seferovic, som steg højst i feltet og pandede gæsterne i front, men glæden blev kort.

Målet blev nemlig underkendt, da Seferovic ramte bolden med armen, og det endte med at blive dyrt for Schweiz.

Efterfølgende satte portugiserne nemlig fart på, og blot ni minutter senere havde de bragt sig på 1-0 via William Carvalho. Her var han hurtigst over en ripost, efter Ronaldo havde sendt et frispark afsted.

Manchester United-profilen fik dog også selv nettet til at blafre, da han efter 35 minutter blev spillet flot fri af Diogo Jota, som sendte bolden tilbage i banen, og så bankede Ronaldo den i kassen.

Ronaldo var dog ikke færdig endnu, da han også gjorde det til 3-0 fire minutter senere.

Her var han selv hurtigst over en løs bold, da Gregor Kobel reddede et skudforsøg fra Jota, og så kunne Ronaldo få hele Estadio Jose Alvalade til at råbe 'Siuuuuuu' tæt under mål.

Offside i vejen for Ronaldos hattrick

I anden halvleg skulle Schweiz så forsøge at svare igen, men de var tæt på at blive skudt fuldstændig i sænk af Ronaldo. 

Seks minutter inde i anden halvleg fik han nemlig nettet til at blafre for tredje gang i opgøret, men gæsterne slap med skrækken, da der var en offside i opspillet til scoringen.

Det endte alligevel med at blive 4-0, da Joao Cancelo kunne score kampens sidste mål med 22 minutter tilbage.

Her startede Cancelo selv angrebet, hvor han efterfølgende blev sendt i dybden af Bernardo Silva. Kobel forsøgte dog at nå først på bolden, da han tog på skovtur, men Cancelo var hurtigst.

Dermed kunne portugiseren løbe forbi Schweiz-keeperen og sikkert bringe værterne på 4-0.

Med sejren ligger Portugal nu på førstepladsen i puljen med fire point efter to kampe.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Nations L. A - 2. runde

FT

POR

4 - 0

SCH

15'
10
William Carvalho
Mål
35'
20
Cristiano Ronaldo
Mål
39'
30
Cristiano Ronaldo
Mål
68'
40
Joao Cancelo
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce