Tirsdag aften tager Dortmund imod Atalanta i Champions League.
Til det opgør må den tyske storklub undvære Nico Schlotterbeck og Niklas Sule.
Det meddeler klubben på sin X-profil.
Schlotterbeck er ude med muskelproblemer, mens Sule er ramt af en lårskade.
Især Nico Schlotterbeck har været et stort aktiv for Dortmund i sæsonen. Han har spillet 26 kampe, hvor det er blevet til tre scoringer.
Artiklen fortsætter efter billedet

Forsvarsduoens utilgængelighed er en tilføjelse til de defensive problemer, som hersker i Dortmund.
Reserven Filippo Mane er ligeledes ude, mens anfører Emre Can, der sommetider spiller i det centrale forsvar, har døjet med en skade siden januar og ikke forventes at blive klar.
Dortmund-træner Niko Kovac har derfor en stor opgave foran sig, når han skal sætte holdet til kampen.
Kampen mod Atalanta er den første i dobbeltopgøret om avancement til Champions Leagues ottendedelsfinaler, og der er kampstart tirsdag klokken 21:00.

Neymar anklaget for overfald
Hattrick | Afsnit 76Neymar har igen skabt overskrifter i Brasilien – denne gang efter et slagsmål til træning midt i jagten på en VM-plads.
For første gang i 20 år er Arsenal klar til en Champions League-finale – men er Mikel Artetas mandskab også favoritter til at gå hele vejen?

Dortmund
Champions League



































